Můj bylinkový svět

Vláďa Vytásek: Můj bylinkový svět
IMG_20201112_103027

Kdo zná Vláďu Vytáska (byl několikrát v Duši K, pořádá bylinkové kurzy a dovolené), možná na tuto knihu čekal jako na vzácný drahokam. A kdo ho nezná, vřele doporučuju! Dle jeho nakladatele je to člověk, který je pokračovatelem bylinkářského odkazu Pavla Váni, se kterým velmi úzce a dlouho spolupracoval. Převzal po něm bylinkářskou sekci v měsíčníku Regenerace a pokračuje v tom, co Pavel Váňa započal. I Vláďa Vytásek má lehce bylinkové DNA, tedy dědičné sklony, ale já v něm vidím i toho bylinkového šamana, kterého v něm jistě vidí i Pavlína Brzáková, která svou jemnou ruku držela nad přípravou této knihy.

Máme před sebou vzácného člověka a nevšední inspiraci

Začnu tím nejjednodušším. Knihu lze vzít zcela prakticky. Herbář, bylinková kniha plná návodů a užitečných informací. Přidanou hodnotou je fakt, že tu jsou obsažené bylinky, které jsou dnes, v těchto letech aktuální. Autor se nezastavuje například před klanopraškou čínskou – oblíbené plody obsahují všech pět základních chutí, schválně to zkuste! A nebojte se ani pěstování na zahradě. Křídlatka japonská není jen invazivní plevel, ale autor má zkušenost, že dobře pomáhá na plíseň rajčat a okurků. Stévie, šišák, kotvičník, rýmovník – to jsou vše bylinky, které poutají pozornost až v posledních letech. Najdete je tu vedle těch tradičních, o kterých jste už možná věděli vše…

Ale…

Pak je tu ten další odstín této knihy. Přece jen je autor člověk, který vnímá bylinky srdcem a kromě znalostí, které jsou obecně známé, přidává i své dojmy. Možná je tak trochu přírodní šaman, možná je jen lidská bylinka, kdoví… tohle něžné uvažování si nechávám pro chvíle, kdy užasnu nad krásou a moudrostí přírody a sem tam si přečtu (nebo sama navnímám) něco z toho soudku zajímavého a éterického. Že jasan je rostlinou světla a vody, emocí… že lípa a její sladký květ je oporou při bolesti hlavy pro lidi velmi citlivé. Čtyři dvojstrany o růžích dávají tušit, co je Vláďovou nejoblíbenější bylinkou.

IMG_20201019_082925

Můžete tomu věřit, nebo ne – ale už se vám stalo, že jste měli na nějakou bylinku až živelnou chuť? Toužili po vůni růží, heřmánku nebo po zemité vůni rozemnuté třezalky? Ty tužby se pojí s něčím v nás, s informací, s žádostí těla i duše o něco… a Vláďa Vytásek mě nejen ve své knize, ale již dříve v pořadech, které jsem sledovala, navedl na to, více tyto chutě a tužby poslouchat. Více o nich přemýšlet. Vždyť to je jedna z cest, jak získat spojení s přírodou, procítit tu příjemnou pokoru před divokou vůní bezu, s láskou pak zkombinujeme vůni kávy a bezinek do likéru. A to vůbec nemluvím o tom, že zavřené oči, sluneční paprsky nebo mrazivý vítr – a strom. Keř. Bylina. Lísteček. Myslíte, že celá taková příroda jen mlčí? Není nic, co by nám energeticky sdělila?

Můj bylinkový svět ve vás probudí mezi řádky tu touhu hledat sami. Nejen další informace, ale i hledat své vlastní vnímání.

A to je nakonec to, co se dočtete v anotaci, že autor chtěl.

Více než 340 stran příjemného a praktického čtení o bylinkách, kde tu a tam probleskne typické povídání a podívání Vládi Vytáska.

Kdo ho má rád, asi ví, o čem píšu. A kdo ho chce poznat, doporučuji. Je důstojným pokračovatelem odkazu starých českých bylinářů, kteří s úctou přistupovali ke všemu živému.

A co jsem se naučila:

  • Louhovat bylinky trošku déle, než bývá na návodu
  • Mám jednoduchý seznam, jak vyrábět tinktury, výluhy a další přípravky
  • Bylinky čerstvé, naklepané (nebo stresované v lednici – zajímavý postup!) se dají použít na kožní problémy, bolesti svalů, kloubů, žíly.

Mnoho rostlin jsem neznala, potkávala na procházkách a přehlížela. Kniha se dá pročítat, prohlížet stále a stále. Parádní program na zimu! A na jaře užasnete, jak pestrý a voňavý je svět kolem.

 

O autorovi:

Milovník růže stolisté Vláďa Vytásek pracuje v sociálních službách a ve volném čase se věnuje bylinkám, tvořením a vedením kurzů, na nichž učí lidi poznávat bylinky a nacházet si vlastní cestu ke zdraví. Je pokračovatelem odkazu Pavla Váni, s nímž byl v úzkém přátelském kontaktu.

Vláďa Vytásek je pokračovatelem odkazu Pavla Váni a převzal na jeho popud i bylinkářskou část a seriál o sezónních bylinách v měsíčníku Regenerace.

NAVÍC: Krásný rozhovor si můžete přečíst na webu Eminentu:

https://www.eminent.cz/clanek/13_vlada-vytasek-a-jeho-bylinkovy-svet

Knihu k vydání připravila Pavlína Brzáková.

Vydal Eminent, 2020,

https://www.eminent.cz/kniha/647_muj-bylinkovy-svet

RP