Přírodní postřiky na bylinky proti mšicím

MšiceMšice jsou nevítaní návštěvníci našich bylinek. Parazitují na rostlinách, sají z nich šťávu z nadzemních i podzemních částí a tím je oslabují. Mšice jsou velké cca 1 – 3 mm a mají různé zbarvení od žluté, přes zelenou, růžovou až tmavě červenou, nebo dokonce černou. Vyskytují se ve větších skupinkách na spodní straně listů.

Ideální je prevence. Pravidelně vytrháváme plevel, ze které se můžou mšice dostat na bylinky. Umístíme do blízkosti bylinek žluté desky (optické lapače, k dostání v zahradnických potřebách), které mšice nalákají a přilepí se na jejich lep. Dobré je taky vhodné k sobě sesadit druhy, které si navzájem pomáhají a mšice odpuzují.

Bylinky, které odpuzují mšice

  • levandule v blízkosti růží
  • máta peprná celkově odpuzuje mšice svým aroma
  • lichořešnice mšice přímo nesnáší
  • měsíček lékařský
  • kerblík v blízkosti salátu
  • saturejka opodál fazolí
  • pelyněk (můžeme z něj připravit i postřik)

Co ale udělat, pokud se mšice přece jenom objevili a dělají nájezdy na naše bylinky?

Je možné zakoupit speciální postřiky v zahradnických potřebách. Dále je vhodné výrazně napadené rostliny vyrýt a zničit, aby se mšice nedostaly na další bylinky. Zajímá Vás jak na mšice přírodní cestou? Můžete si doma vyrobit přírodní postřiky na mšice.

Přírodní postřiky proti mšicím

Kopřivový postřik

Postřik na mšice připravíme jednoduše tak, že natrháme kopřivy, vložíme je do kbelíku, nebo jiné nádoby s vodou (dobrá je např. 5L lahev od vody z obchodu) a týden až dva necháme na sluníčku. Kopřivy začnou hnít a kvasit. Pozor, výsledný produkt výrazně zapáchá. Aplikujeme dle plochy zalíváním, nebo postřikem z rozprašovače.

Pelyňkový postřik

Doporučovaný přírodní postřik na mšice. Přibližně 80g sušeného pelyňku, nebo 300g čerstvého zalijeme 1 a 1/4 litrem vroucí vody. Necháme vylouhovat do vychladnutí, poté scedíme. Aplikujeme rozprašovačem.

Postřik z rajčat

Tady nám dobře poslouží listí z rajčat, kdy cca 80g nasekaných listů vylouhujeme přes noc přibližně v litru vody a ráno scedíme. Aplikujeme opět rozprašovačem.

Dále se uvádějí postřiky z nedopalků od cigaret, samotného tabáku a postřik z vratiče obecného.

Postřiky na okrasné rostliny

Jarový postřik

Na bylinky nevhodný, poslouží dobře na okrasné rostliny. Nepatří sice mezi přírodní postřiky na mšice, avšak účinkuje velmi rychle a efektivně u okrasných rostlin.  Kávovou lžičku smícháme s 2,5 litrem vody a aplikujeme na listy rostliny jednou týdně k večeru. Doporučujeme druhý den listy omýt vlažnou vodou.

Pomohly Vám uvedené postřiky, nebo máte nějaký vlastní? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem.

JK

2 komentáře

Napsat komentář