Samozavlažovací květináče z PET lahví

Samozavlažovací květináčV suchém a teplém počasí naše bylinky vyžadují pravidelnou zálivku. Dnes Vám ukážeme jednoduchý návod, jak si zadarmo a velmi jednoduše můžete vyrobit užitečný a funkční samozavlažovací květináč z použitých PET lahví.

Princip samozavlažovacího květináče

Ve své podstatě je samozavlažovací květináč velmi jednoduchý a efektivní. Skládá se ze dvou nádob. Horní nádobka obsahuje zeminu s rostlinkami a spodní nádoba je zásobárnou vody. Nádobky jsou propojeny savými knoty, které přivádí vláhu dle potřeby rostliny ze spodní nádobky do horní. Jako savý knot se nejčastěji využívá skelné pletivo. Horní nádoba obsahuje také otvory pro přívod vzduchu pro zeminu. Hlína nepropadává, rostliny mají optimální závlahu, nehrozí přelití, ani vyschnutí substrátu.

Několik výhod samozavlažovacího květináče

 • není potřeba pravidelná zálivka, voda se doplňuje občas
 • nemusíme přesazovat rostlinku
 • zálivka má pokojovou teplotu a je dobře okysličena
 • do vody můžeme přidat hnojivo, nebo květináč využít k hydroponii
 • optimální mikroklima pro růst rostlinek, nebo bylinek

Jednoduchý samozavlažovací květináč z PET lahve

Představíme si velmi jednoduchý postup, jak si doma bez větších nákladů (v podstatě zadarmo) můžeme vyrobit samozavlažovací květináč a ještě využijeme odpad k recyklaci.

Co budeme potřebovat?

– prázdnou PET lahev (ideální o obsahu 2l-5l, ale může být i menší)
– savé knoty (skelná tkanina, ale postačí i vlna, nebo širší tkaničky od bot)
– nůžky (případně šroubovák, nebo cokoliv s ostrým hrotem)

Postup výroby samozavlažovacího květináče

 1. Prázdnou PET lahev pomocí nůžek rozdělíme na dvě přibližně stejné části.
 2. Zkontrolujeme ustřihnuté okraje lahve, případně je zarovnáme. Do víčka pomocí nůžek vytvoříme 4 otvory. 2 otvory pro savý knot a 2 otvory pro přívod vzduchu.
 3. Do vzniklých 2 otvorů ve víčku provlečeme savý knot (v nouzi může být i širší tkanička od bot, provázek, atd.).
 4. Nasadíme obrácenou stranu (hrdlem dolů) horní část PET lahve do spodní. Upravíme délku knotů, aby se dotýkali dna spodní lahve.
 5. Hotovo. Spodní část naplníme vodou, horní zeminou a můžeme zasadit rostlinku, či bylinku.
 6. Nepovinně: Květináč můžeme nabarvit nebo polepit izolační páskou, kreativitě se meze nekladou. Optimální je to u horní nádobky, aby slunce nevysušovalo kořenový bal. 

Vzhledem k cenám samozavlažovacích květináčů a truhlíků představuje výroba vlastního květináče z použité „PETky“ příjemnou alternativu, jak pěstovat byliny se samo-zavlažováním zcela zdarma.

Vyrobili jste si samozavlažovací květináč podle našeho návodu? Máte nápady na zlepšení? Podělte se s námi v komentářích pod článkem.

JK

Napsat komentář